ساب ووفر 

ساب ووفر

کلمه ووفر از صدای سگ (woof) گرفته شده است ، درست مانند کلمه تیوتر که از صدای جیرجیرک گرفته شده است. ووفر و تیوتر برعکس یکدیگرند  یعنی ووفر صدای بم و تیوتر صدای زیر ایجاد میکند . کلمه تیوتر از "Tweeter " گرفته شده که تلفظ صحیحش توییتر است که  به اشتباه تیوتر گفته میشود .

ساب ووفر چیست (Subwoofer ) ؟

اگر دقت کرده باشید، هنگامی که موزیک در حال پخش ...

کلمه ووفر از صدای سگ (woof) گرفته شده است ، درست مانند کلمه تیوتر که از صدای جیرجیرک گرفته شده است. ووفر و تیوتر برعکس یکدیگرند  یعنی ووفر صدای بم و تیوتر صدای زیر ایجاد میکند . کلمه تیوتر از "Tweeter " گرفته شده که تلفظ صحیحش توییتر است که  به اشتباه تیوتر گفته میشود .

ساب ووفر چیست (Subwoofer ) ؟

اگر دقت کرده باشید، هنگامی که موزیک در حال پخش است صدا های مختلفی به گوش میرسد ، صدای خودِ خواننده، صداهای نازک مثل دیس دیس و صدا های بم مثل دوب دوب .
در حالت کلی، 3 تا محدوده صدا در موزیک وجود دارد . صدای زیر که توسط تیوتر تشکیل میشه . صدای خواننده که به میدرنج "Midrange" معروف است و صدای بم و کلفت که توسط ساب ووفر تولید می شود . پس اگه میخواهید یک موزیک را با تمام جزییات گوش بدهید، باید حداقل 6 ه کانال صوتی رو بگیرید. 2 کانال برای چپ و راست صدا ، یک کانال برای صدای اشخاص، 2 کانال برای جزییات و یکی هم برای صدای بم یا همان ساب ووفر .
پس به زبان ساده ، ساب ووفر باعث می شود  تا صدای بم یا صدای کلفت در موزیک شنیده شود
چیزی که در بلندگو صدا ایجاد می کند دیافراگم است که در حنجره انسان هم وجود دارد . دیافراگم ساب ووفر بزرگ است، یعنی فضای بیشتری رو میتواند عقب جلو برود اما تعداد دفعاتی که میتواند  این کار را انجام دهد کم است . پس فرکانسش کم اما قدرتش زیاد است (دامنه حرکتی بیشتری داره).

بهترین ساب ووفر ماشین:

ساب ماشین-ساب ووفرماشین-ساب اینفینیتی

آیا شما به دنبال یک ساب ماشین معمولی هستید یا اینکه قصد دارید ساب ووفر خود را ارتقا دهید ویا قصد خرید ساب اینفینیتی دارید؟

قبل از معرفی ساب ماشین لازم است بدانید هرساب ووفر یک نرخ MAX و RMS دارد.RMS نمودار وات دستگاه واحدی است که قدرت اصلی ساب ووفر را مشخص می کند.هرچه RMS  یک دستگاه بلندتر باشد صدای آن بلندترو شفاف تر است.قدرت MAX برای لحظاتی کوتاه تولید می شود در حالی که RMS به طور مداوم تولید می شود.

معیارهای انتخاب ساب ووفر:

در زیر یک سری معیار معرفی می کنیم که در انتخاب ساب ووفر میتوانید مد نظر قرار دهید:

کیفیت صدا:

بهترین ساب ماشین برندی است که نه تنها باس بزرگتری را ارائه می دهد بلکه باعث افزایش صدای کلی نیز می شود.بهترین آنها می توانند به 20  هرتز برسند همانقدری که گوش انسان می شنود.پاسخ های فرکانسی بالاتر مهم نیستند زیرا بلندگوها این کار را بهتر اجرا می کنند.

عملکرد قدرت:

مهمترین  ارزیابی برای نرخ توان ،حساسیت است که میزان کارایی ساب ووفر را اندازه گیری می کند.نرخ حساسیت ،خروجی دسیبل در یک متر از ساب با 1 وات قدرت است.مهم است که توجه داشته باشیم مقدار قدرت مورد نیاز برای تولید همان صدا با هر 3 دسی بل افزایش در حساسیت ،به نیم کاهش می یابد.

باید حداکثر قدرت یک ساب ووفر را هم باید در نظر بگیریم که این حداکثر مقداری است که یک ساب وووفر می تواند تحمل کند و هرچه مقدار آن بالاتر باشد اصوات بیشتری می تواند تولید کند.

مشخصات محفظه:

برخلاف بلندگوهای ماشین که شما به راحتی می توانید آنها را در براکت های موجود در ماشین نصب کنید ساب ووفر ها نیاز به یک محفظه دارند.شما می توانید خودتان این محفظه را بسازید و در صندلی عقب قرار دهید یا از محفظه های اماده موجود در بازار استفاده کنید. یک محفظه بسته بهترین و دقیقترین صدا را ایجاد می کند زیرا فشار هوای داخل و بیرون محفظه موجب می شود تا ووفر هوا را حرکت دهد.

 محفظه ساب ووفر

بیشتر

ساب ووفر 17 محصول وجود دارد

در صفحه