سوالات متداول برای انتخاب سیستم صوتی ماشین

تاریخ انتشار: 96/07/12
نمایش: 8920
(0 رای)

چگونه می توان گوشی خود را به ضبط ماشین متصل کرد؟تفاوت کابل USB و کابل AUX چیست؟

هنگامی که شما می خواهید آیفون خود را به ضبط ماشین وصل کنید دوگزینه دارید.می توانید از طریق ورودی هدفون آیفون، گوشی خود را به ورودی AUX  وصل کنید. همچنین می توانید با کابل موبایل تلفن خود را به  ورودی USB وصل کنید.در اتصال AUX شما برای پخش آهنگ در ماشین باید از موبایل خود استفاده کنید و تنظیمات وکنترل از طریق گوشی صورت می گیرد که وقتی در حال رانندگی هستید گزینه درستی نمی باشد.از طرفی اتصال USB به شما اجازه کنترل موبایل از طریق ضبط ماشین را می دهد علاوه بر این می توانید موبایل خود را از طریق این پورت شارژ کنید.
اتصال از طریق کابل USB این امکان رابه شما میدهد تا ازطريق آن موبایل خود را شارژ کنید.ولی  فقط در رادیو پخش هایی میسر میباشد که دارای ورودی آیپد باشند. به عبارتی همان پورت USB ولی با این تفاوت که آیپد این امکان را به شما میدهد که موبایل خودرا توسط پورت USB شارژ نمایید.

نمی توان صفحه نمایش را در نور خورشید دید،آیا رادیوپخشهای وجود دارند که بتوان به راحتی صفحه نمایش را هنگامی خورشید مستقیم می تابد ببینیم؟

برای این کار نیاز به سیستم صوتی با صفحه نمایشی مناسب دارید.صفحه نمایش لمسی به شما گزینه های زیادی می دهد.می توان کنتراست و میزان روشنایی را تنظمیم کرد تا از منعکس شدن نور جلوگیری شود.در رادیوپخش هایی که بر اثر نور خورشید نمیتوان صفحه نمایش را دید لازم به ذکر است که اگر مولتی مدیای شما( رادیوپخش )دارای پنل موتور ایز  (پنل برقی)و صفه نمایشگر تصویر باشد میتوان از طریق گذینه تغیر حالت پنل  مانع از برخورد اشعه خورشید با صفحه پنل شد.ولی در مولتی مدیا های ساده و غیر تصویر که دارای پنل ثابت و یا حتی موتورایز میباشند میتوان از طریق منوی کنتراست رنگ که گاهی در تنظیمات مخفی میباشد میتوان کنتراست رنگ را تغیر داد.

آیا می توان از بلوتوث برای برقرای تماس تلفنی و پخش موسیقی در رادیوپخش ماشین استفاده کرد؟

 برقراری تماس تلفنی در خودرو با استفاده از بلوتوث

به طور کامل و حتی بیشتر از انچه فکر کنید می توانید اینکار را انجام دهید.برای استفاده از برنامه های اینترنت نیز استفاده می شود.اساسا بلوتوث به عنوان یک پل ارتباطی بین سیستم ضبط ماشین و گوشی شما عمل می کند.حتی می توانید یست های پخش موبایل خود را از سیستم صوتی اجرا کنید.در مولتی مدیا های دارای بلوتوث میتوان  موسیقی دلخواه موجود در تلفن همراه  خود را از طریق بلوتوث رادیوپخش و تلفن همراه کنترل نمود.این امکان در صورتی میسر میشود که مولتی مدیای شما  گزینه BT AUDIO را دارا باشد.در غیر این صورت شما میتوانید فقط تماسهای صوتی تلفن همراه خود از طریق رادیوپخش خود  کنترل نمایید.

بلندگوهای فابریک خودرو می توانند یک سیستم صوتی با قدرت بالا را پشتیبانی کنند؟

بلندگوی خودرو باید بتواند خروجی ضبط ماشین را پشتیبانی کند اما محدودیت عملکرد دارند.کیفیت پخش صدای بلندگوها در پخش موسیقی ارزش بالایی دارد.بنابراین به شما توصیه می شود اگر می توانید اسپیکر متناسب با سیستم خوب تهیه کنید.

دستگاه پخش فابریک ماشین چقدر قدرت دارد؟

درحالی که برای بسیاری از سیستم های وسایل نقلیه رتبه بندی نداریم ولی می توانیم بگوییم که سیستم های فابریک خودرو قدرت کمتر از سیستم های موجود در بازار دارند.برای مثال یک سیستم فابریک 100 واتی احتمالا شامل 4 کانال 25 واتی است که در کارخانه برای آن تعریف شده است و 4*10 وات RMS مداوم به نسبت بد نیست ولی بسیاری از سیستم های پخش موجود در بازار قدرت بیشتری دارند.

قابلیت های جدید سیستم های صوتی خودرو

 این مزایا معمولا شامل مشخصات بهتر، قابلیت اتصال Bluetoothداخلی و کنترل iPod، پخش فایل MP3 / WMA / AAC، ورودی USB برای پخش کننده های رسانه ای و ، کنترل های صدای گسترده تر، ادغام ساده تر (و ارزان تر) با سایر تجهیزات ، مانند آمپلی فایرها و قابلیت اطمینان افزایش یافته است که می توانید از نام تجاری صوتی شناخته شده انتظار داشته باشید.

چه قدر توان برای عملکرد بالای پخش کننده ماشین نیاز است؟

از انجایی که هر رادیو پخش ماشینی متفاوت است،هی فرمولی برای محاسبه توان مورد نیاز وجود ندارد.تا زمانی که  بلندگوی شما در محدوده توان توصیه شده باشد همیشه موسیقی با صدای عالی پخش خواهد شد

دراینجا چند مورد برای بررسی وجود دارد:

اسپیکر ماشین شما چقد کارایی دارد؟

بلندگوی ماشین تاثیر مستقیمی بر توان سیستم صوتی ماشین دارد.بلندگوهای کارآمد( با حساسیت 90 دسیبل و بالاتر) باعث بالابردن کیفیت سیستم می شوند.اگرشما یک کامپوننت بلندگو نصب کرده اید یک آمپلی فایر خارجی باعث حداکثر عملکرد می شود.

آیا یک ساب ووفر اضافه کردید؟

ساب ماشین نیاز به توان زیادی برای تولید صدای زیر دارد.بنابراین استفاده از یک آملی فایر خارجی برای آن ضروری است.شما باید از قدرت بیشتری برای باس استفاده کنید تا بتوانید از همه توان بلندگوهای فول رنج خود استفاده کنید.اگر پخش ماشین شما4*20 وات RMS ، کلا 80 وات را به کار بگیرد،حداقل 80 وات به ساب خودرو ارسال می کند.اگر از 4*50 وات  آمپ استفاده می کنید حداقل 200 وات به باس اختصاص دهید.

در  سیستم پخش جدیدی که خریداری کرده ام موج FM/AMضعیف است چه دلیلی دارد؟

یک دلیل رایج برای دریافت ضعیف سیگنال در رادیوپخش های جدید این است که آنتن های خودرو یا تقویت کننده آنتن سیستم خودرو برای این ضبط ماشین مناسب نیست و نیاز به انتن مناسب برای دریافت سیگنال دارد.

بلندگوها هنگام گوش دادن به رادیو به خوبی کار می کنند، اما چرا صدا هنگام پخش منبع دیگری مانند سی دی یاDVD،بلوتوث ... قطع می شود؟

این موضوع اغلب نشان می دهد یک آمپلی فایر خارجی در سیستم وجود دارد و سیم آنتن دستگاه به سیم آمپ متصل است.برای اطمینان یافتن سیم کشی ضبط خود را بررسی کنید.دوسیم وجود دارند به طور معمول آبی رنگ و آبی سفید ،آبی به طور خاص برای آنتن است وفقط هنگامی  کار می کند که تیونر رادیو استفاده می شود.آبی/سفید برای تقویت کننده استفاده می شود، زمانی که پخش ماشین روشن می شود صرف نظر از منبع انتخاب شده کار می کند.سیم آبی/سفید را به سیم ریموت وصل کنید.در صورتی که به منابعی غیر از رادیو وصل می شوید باید آمپ را فعال کنید.

یک سیستم صوتی خوب و با قیمتی به صرفه چه ویژگی هایی دارد؟

شما می توانید با بودجه های مختلف سیستمهای متفاوتی با امکانات مختلف خریداری کنید .برای اینکه کیفیت صدای مناسبی داشته باشید حداقل به یک پخش کننده ماشین با 4 کانال خروجی 35 وات نیاز دارید همچنین شما باید آمپلی فایر تهیه کنید.برای کیفیت بالای بلندگو ونشان دادن حداکثر کارایی آن نیاز به آمپ ماشین است.در کل با هزینه ای 700 تا 800 هزار تومان می توان سیستم صوتی مناسبی تهیه کرد.ولی به شما توصیه می کنیم برای خرید سیستم صوتی برندهای معروف موجود در بازار مانند سونی،پایونیر،جی وی سی،کنوود را انتخاب کنید.

برای عملکرد و راه اندازی یک سیستم صوتی ،باطری ماشین چه ویژگی های باید داشته باشد؟

باطری ماشین باید آمپراز مورد نیاز و شدت جریان مورد نظر را تامین کند تا سیستم صوتی عملکردی بهینه داشته باشد.برای سیستم های صوتی متوسط که قیمتی یک میلیون وبالاتر دارند باطری حداقل 65 آمپر باید داشته باشید تا مشکلی ایجاد نشود.اگر نمی خواهید روی باطری هزینه کنید یک خازن تهیه کنید که فشار روی باطری کم شود.

اگر به ضبط ماشین کامپوننت وصل کنیم آیا آمپلی فایر لازم است؟

هیچ پخش خودرویی کاملا کامپ را پشتیبانی نمی کند. باید حتما کنار کامپ از آمپلی فایر ماشین استفاده کنید. اگر آمپلی فایر استفاده نکنید فقط سیستمی باهزینه بیشتر خریداری کرده ایدکه از آن به طور کامل نمی توان استفاده کرد.

آمپلی فایر مونو (آمپ مونو) چیست؟

یک آمپ mono آمپلی فایری تک کانال است که برای تولید صدای فرکانس پایین مانند باس عمیق تولید شده توسط ساب ووفر طراحی شده است.

کاربرد آمپ مونو

در بیشتر سیستم های خانگی و خودرو یک آمپلی فایر مونو برای انتقال قدرت یک بلندگو تک کانال مانند ساب ووفر استفاده می شود.یک آمپ مونو سیگنال تک قدرتی تولید می کند که برای فرکانس پایین طراحی ساب ووفر مناسب است.از آنجایی که یک تقویت کننده مونو mono در حفظ مقاومت جریان الکتریکی در هنگام افزایش تقاضای انرژی (با اندازه گیری در اهم)پایدارتر است،دو ساب ووفر را می توانند به آمپلی فایر متصل شوند و عملکرد بهینه داشته باشند .این امپ با ثبات 2 اهم است. یعنی اینکه در برابر این اندازه از جریان الکتریکی می تواند مقاوم باشد.این کار باعث می شود که آمپلی فایر قدرت کافی برای دو ساب ووفر حداکثر چهار اهمی را بدون نیاز به آمپلی فایر دوم تامین کند.

آِیا برای اتصال ساب به آمپلی فایر خودرو نیاز خواهیم داشت؟

در واقعیت ساب ماشین دستگاهی نیست که بشود جداگانه از آن استفاده کرد.فقط برای تقویت کردن و بم کردن صداهای زیر بلندگو استفاده می شود.استفاده از آن ضروری نمی باشد. به دلیل صداهای قوی که تولید می کنند بسیار مورد توجه هستند. 

آمپلی فایر برای تقویت صدای سیستم صوتی ماشین به کار می رود و بدون ساب هم می توانید از آن استفاده کنید ولی استفاده از ساب ووفر خودرو بدون آمپلی فایر امکان پذیر نیست. اگر می خواهید از ساب استفاده کنید حتما ک امپلی فایر هم تهیه کنید.برای اضافه کردن یک ساب ووفر نیاز به آمپلی فایری 4 کانال خواهید داشت.

فیلتر پایین گذر Low-pass filter  چیست و چه کاربردی دارد؟

 همانطور که می دانید کراس اوور یک مدار الکتریکی است که ترکیبی از فیلترهای بالاگذر،پایین گذر و میانه است.فیلتر پایین گذر یا اصطلاحا LPS که یک نوع کراس اوور است که فقط فرکانس های پایینتر از مقدار مشخصی را عبور می دهد و فرکانس های بالاتر را فیلتر می کند. مدار فیلتر ساب ووفر از فیلتر پایین گذر استفاده می کند. فرکانس های عبوری آن در بازه 60 تا 160 هرتز برای صدای بم قابل تنظیم است.

کاربرد خروجیRCA چیست؟

خروجی RCA به شما اجازه می دهد که بیش از یک آمپلی فایر وصل کنید.

تفاوت بیشینه قدرت PEAK POWER و RMS چیست؟

تفاوت RMS و PEAK POWER

به عنوان یک قاعده اساسی قدرت RMS به عنوان قدرت واقعی محسوب می شود.

اندازه توان RMS، آن اندازه قدرت مداومی است که آمپلی فایر می تواند تولید کند.یک چهارم کمیت نهایی یک بلندگو ماشین در پخش فرکانس است.یک اسپیکر قابلیت تولید حجم زیادی انرژی بر مبنای وات در چند لحظه کوتاه تولید کند .ولی به صورت مداوم نمی تواند این فشار راتحمل کند. این عمل باعث اسیب زدن به بلندگو می شود .معیار سنجش تحمل مداوم فشار برای تولید انرژی، rms است. این معیار یک چهارم حداکثر متغییر فشار را تعیین می کند.

peak power حداکثر قدرتی است که یک وسیله الکتریکی در یک لحظه  بدون این که اسیب ببیند می تواند تولید کند.توان پیک پاور ،توان واقعی دستگاه نمی باشد.و توانی نیست که دستگاه بتواند به طور مداوم آن را تولید کند چچرا که باعث اسیب رسیدن به دستگاه می شود چون از حداکثر قدرتش استفاده می کند.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*