معرفی اجزای بلندگو ماشین و اصطلاحات مهم برای خرید سیستم صوتی خودرو

تاریخ انتشار: 96/08/16
نمایش: 10315
(1 رای)

اغلب برای خرید باند ماشین سوالات متعددی برایتان پیش می آید و بعضی اصطلاحاتی که در فروشگاههای خرید سیستم صوتی ماشین میبینید و ویژگی های محصول را مشاهده می کنید شما را سردرگم می کند .دراین مقاله سعی میکنیم اصطلاحات متداولی که عنوان ویژگی بلندگو خودرو است را معرفی کنیم تا برای خرید باند ماشین اشتباها محصولی ناکارامد را برای خودروی خود انتخاب نکنید.

بلندگو چیست؟

اسپیکر در حقیقت سیگنال ها از یک تقویت کننده صوتی دریافت می کند و انها را به انرژی صوتی تبدیل می کند.با توجه به نوع فرکانسی که باید پخش کند با مواد مختلفی  و در ابعاد مختلفی ساخته می شود.

اسپیکر خودرو چگونه کار می کند؟

بلندگو از سیم پیچ تشکیل شده است که در میدان مغناطیسی قرار دارد و به مخروطی متصل است.جریان الکترویکی  در سیم پیچ جریان پیدا می کند و سیم پیچ میدان مغناطیسی تشکیل می دهد وبا میدا مغناطیسی ثابت ایجاد فاز می کند و باعث دفع سیم پیچ و یا حرکت ان به سمت بالا می شود.این حرکت باعث می شود مخروط متصل به سیم پیچ نیز حرکت کرده وباحرکت هوای اطراف و مستقیم مخروط صدا تولید شود.

اجزای اصلی بلندگو:

basket یا frame:

بدنه بلندگو ماشین

سبد یا قاب بلندگو همان بخش پشتبان و محافظ بلندگو است. در حقیقت همان بدنه بلندگو است که تمام اجزای اسپیکر در آن قرار گرفته است.سوراخ های روی لبه بیرونی بدنه قرار دارند که برای نصب بلندگو در جاهای مختلف استفاده می شوند. هر چه بدنه دارای خطوط و برجستگی هایی باشد مقاومت ان بالاتر است.

SURROUND سوراند:

باند خودرو برای کنترل حرکات دیافراگم صدا و اینکه بعد از هربار ارتعاش سرجای خود برگردد به سوراند احتیاج دارد.وظیفه اصلی آن کمک به حرکت ازادانه مخروط است ولی به کنترل صفحه مخروط هم کمک می کند.عمولا جنس سوراند از فوم یا کاغذ است ولی سوراند با جنس فوم مقاومت بیشتری دارد ،انعطاف پذیر است و تعویض آن اسان است.

DIAPHRAGM /CONEمخروط یا صفحه بلندگو

اجزای بلندگو

دیافراگم که همان مخروط است در حقیقت جزئی از اسپیکر است که صدا را پخش می کند. مواد تشکیل دهنده آن کاغذ/الیاف کربن/الیاف فایبر گلاس/پلاستیک/آلومنیوم/تیتانیوم/ابریشم وغیره می باشد.این صفحه بلندگو که برای تولید صدا مورد نیاز است معمولا به شکل مخروطی است ولی به ندرت به شکل هرمی یا چند وجهی هم ساخته می شود.

Voice coil ویس کویل یا سیم پیچ:

کویل صوتی (یک کویل کوچک سیم) یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند که با توجه به سیگنال تقویت شده فرستاده شده به بلندگو متفاوت است.در ارتباط با مغناطیس بلندگو و اجزای دیگر آن کویل صوتی سیگنال های الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند تا صدا تولید کند.بسیاری از اسپیکرهای موجود دارای کویل مقاوم دربرابر حرارت هستند که طول عمر بلندگو را افزایش می دهد.طراحی کویل دوگانه اجازه می دهد که ترکیب استریو از یک بلندگو پخش شود.

Voice coil former فرم دهنده سیم پیچ:

فرم دهنده همان بخشی است که سیم پیچ روی آن پیچیده می شود. معمولا از مواد مقاوم در برابر حرارت مانند آلومنینیوم یا کاپتون ساخته شده است.

 Voice coil gap فاصله ویس کویل:

فضایی است که باعث می شود ویس کویل ازادانه به داخل و خارج حرکت کند.این باعث ارتعاش صدا در مخروط بلندگو می شود و در نهایت صدا تولید می شود.

spiderدمپر

دمپر یا عنکبوت حلقه و بافت انعطاف پذیری است که وظیفه اصلی آن کمک کردن به تعادل صفحه است.در عین حال اجازه می دهد کویل صوتی و مخروط آزادانه ارتعاش دهند.این عنکبوت از حرکت های اضافه جلوگیری می کند وباعث تعادل می شود.از یک طرف به سیم پیچ و از طرفی دیگر به  بدنه متصل است.

MAGNET آهنربا

مگنت یا اهنربا یک میدان مغناطیسی ثابت ایجاد می کند که در آن کویل صوتی برای ایجاد صدا واکنش می دهد.در انتهای بلندگو قرار گرفته و با توجه به شارژ مغناطیسی که داشته باشد باعث قدرت بیشتر بلندگو می شود اکر بخواهیم قدرت بیشترری داشته باشیم باید از اسپیکرهایی با مگنت چندلایه استفاده کنیم.یکی از کارکردهای مفید آن کمک کردن به کاهش دمای سیم پیچ است.بنابراین با افزایش سطح تماس گویل صوتی و مگنت ،کویل زودتر خنک می شود.

  Plate پلت

این پلات و ظیفه نگهداری از اهنربای اسپیکر ماشین را بر عهده دارد.

DUST CAP

نوعی پوشش محافظ است که وظیفه جلوگیری از ورود گرد غبار به حفره سیم پیچ را دارد و از مواد مختلفی تشکیل شده است.

Bi-amping

این اصطلاح  استفاده از دوکانال برای تقویت قدرت هر بلندگو در یک سیستم صوتی می باشد.آمپلی فایر جداگانه یا کانالهای آمپ ووفر و توییتر یک بلندگو را تقویت می کنند.به این ترتیب هم فرکانس پایین ( ووفر ) و هم فرکانس بالا( توییتر) تقویت اختصاصی دریافت می کنند.

خرید باند ماشین با اسپیکر کواکسیال چه مزیتی دارد؟

بلندگوهای کواکسیال دارای دو عنصر هستند.یک ووفر برای تولید صدای زیر و همچنین یک توییتر که درون ووفر نصب شده است وتولید صدای بلند می کند. برای خرید باند ماشین در دیجی نصب می توانید انواع اسپیکر کواکسیال را ببینید و با قیمت اندک نصب آنها را به یک متخصص بسپارید.

سیستم کامپوننت:

بلندگوهای کامپوننت یا تفکیک شده از بلندگویی استفاده می کنند که بهترین کیفیت صدا را به شما می دهد.معمولا این کامپوننت شامل 2 ووفر،2 توییتر و 2 کراس اوور خارجی است که همه اینها در تعامل با یکدیگر به خوبی کار می کنند.

Crossover کراس اوور:

شبکه ای از فیلترها که از کویل ها وخازنهایی ساخته شده است.وظیفه آن مشخص کردن محدوده فرکانس خاصی برای هریک از اجزای بلندگو ( مثلا ووفر،توییتر و میدرنج) می باشد.

Decibel (dB) دسیبل:

واحد استاندارد اندازه گیری برای بیان قدرت نسبی و اختلاف دامنه است.نسبت یک کمیت را ب مرجع نشان می دهد.در صوت اغلب نشان دهنده سطح فشار صدا است.

Efficiency کارایی

اگر چه کارایی و بهروری اکثر بلندگوها تقریبا همیشه با درجه حساسیت آنها مرتبط است.اما در واقعیت اندازه گیری آن متفاوت است.نرخ کارایی یک بلندگو نشان می دهد که چگونه یک اسپیکر وات برق را به وات صدا تبدیل می کند.اکثرا اسپیکرها دارای نرخ کارایی کم 1 تا 10 درصد هستند بنابراین تولیدکنندگان به ندرت این اطلاعات را می دهند.در عوض هنگام خرید باند ماشین نرخ حساسیت آنها را ذکر می کنند.

محدوده فرکانس یا پاسخگویی فرکانس:

دامنه فرکانس محدوده ای است  که بلندگو صدا تولید می کند(پایین ترین تا بالاترین فرکانس).

محدوده شنوایی انسان 20-20,000 هرتز می باشد.بااین حال بسیاری راز توییتر های با کیفیت بالا قادر به پخش فرکانس های  بالای 20000 هرتز هستند در حالی که گوش انسان نمی تواند این فرکانس های فوق العاده بالا را تشخیص دهد

بلندگوهای فول رنج یا کامل

بلندگو های فول رنج محدوده فرکانس موسیقی خود را با قرار دادن یک توییتر در داخل مخروط ووفر به طور دقیق پخش می کنند.همچنین به عنوان بلندگو کواکسیال  یا 2 way شناخته می شوند.در برخی ورژن ها ممکن است سوپر توییتر یا میدرنج هم برای پخش قسمت دیگری از طیف فرکانسی اضافه کنند.برخی از اسپیکرهای 3way یا 4way  را که 3 تکه و چهار تکه هستند می توانید در دیجی نصب ببینید و مشخصات آنها را بررسی کنید.همانطور که می دانید 3 way یعنی از 3 بخش تشگیل شده است. برای خرید باند ماشین فول رنج به این قسمت مراجعه کنید.

خرید باند ماشین کنوود

آمپدانس:

اندازه گیری مقدار مقاومت کویل صدای بلندگو ماشین به جریان صوتی ارئه شده توسط آمپلی فایر ماشین است.

Maximum RMS Power Handlingکنترل حداکثر توان rms :

حداکثر قدرتی که یک بلندگو به طور مداوم می تواند تولید کند.

بلندگو میدرنج:

بلندگوهای میدرنج در اندازه 3-1/2"تا 6-3/4 فرکانسهای متوسط را تولید می کنند.بعضی از سیستم های کامپوننت گاهی اوقات برای کیفیت صدای بالاتر  از میرنج مجزا استفاده می کنند. در زیر می توانید یکی از میدرنجهایی که در سایت موجود است را ببینید و در قسمت محصول نیز مشخصات آن را مشاهده کنید.

میدرنج کنوود Kenwood KFC-PSM60

خرید میدرنج کنوود

 peak power

این اصطلاح اشاره می کند به حدکثر قدرتی که یک بلندگو در زمانی کوتاه می تواند تولید کند.

Resonance رزونانس در سیستم صوتی ماشین به چه معنا است؟

لرزش مخروط بلندگو همان رزونانس است.تمامی مخروط های بلندگو در یک فرکانسی خاص ارتعاش می یابند.رزونانس بیش از حد به بلندگو اسیب می زند.

Sensitivity حساسیت

حساسیت بلندگو اغلب با وات و برای صدای بلند دسیبل در متر اندازه گیری می شود.

نمودار زیر نشان می دهد که چگونه حساسیت چند دسیبل تفاوت زیادی ایجاد می کند.

خرید باند ماشین رابطه حساسیت و مقدار قدرت موردنیاز بلندگو

 Supertweeter سوپر توییتر 

برای تولید فرکانس های خیلی بالا است که سوپرتوییتر را معمولا در بلندگوهای فول رنج 4way یا 5 way  می توانید ببینید.برای مقایسه و خرید باند ماشین 4way به این قسمت مراجعه کنید.

قیمت باند ماشین

سوپر تیوتر کنوود  KFC-PST20

 Three-way speaker بلندگو سه تکه

بلندگوهای سه تکه از توییتر و ووفر و میدرنج تشکیل شده است و در بلندگوهای چهار تکه علاوه بر اینها یک سوپر توییتر هم قرار داده شده است.

اسپیکر 3way

نظرات کاربران
(1)
  • مصطفی
    1398-05-24

    ممنون از اطلاعات خوبتون
    آیا سوراند باید به مخروط چسبنده باشه با فقط روی هم قرار می گیرن
    ممنون

دیدگاه خود را بنویسید
*
*